GitHub prodaný Microsoftu


Proč GitHub?
Tato webová služba totiž poskytuje především největší opensource úložiště zdrojových kódů na světě plus sociální síť kolem. To znamená, že pokud něco programujete, můžete si díky ní pozvat na pomoc další programátory a vždy přehledně uvidíte, kdo do vašeho problému kdy zasáhl a jak, případně kdo se rozhodl na vaši myšlenku navázat a „rozjet“ vlastní odnož.
github logo.png
Není divu, že toto řešení je velmi populární i u velkých firem zvučných jmen, které na něm staví – jmenujme Apple, Amazon, Google a mnoho dalších. Celkem je zde 85 miliónů repozitářů a do celého jejich vývoje přispívá 28 miliónů vývojářů. A nejvýznamnějším přispěvatelem je právě společnost Microsoft se svými zhruba 1000 zaměstnanci.
Za kolik?
Podle oficiálních zpráv zaplatil Microsoft za tuto „legraci“ 7 a půl miliardy dolarů ve svých akciích.   Firma GitHub byla naposledy oceněna v roce 2015, její cena byla stanovena na 2 miliardy dolarů. Obrovskou hodnotou je především obrovská uživatelská základna v geek/profi kruzích.
Prodeji údajně nahrály i problémy GitHub v oblasti financí a vedení společnosti.
logo microsoft.png
Proč?
Microsoft byl v minulosti k opensource modelům spíše skeptický, protože ohrožoval jeho vlastní obchodní model. Postupem času se ale právě tomuto řešení otevřel, takže logicky hledá způsob, jak se spojit s těmi nejlepšími vývojáři. A kde jinde by našel lepší prostředí?
Lze také očekávat, že společnost Microsoft využije vlastnictví této platformy k monitorování trendů v oblasti vývoje softwaru a následnému vytvoření vlastních produktů.
zdrojový kód.jpg
Obavy a potíže
Dlužno dodat, že celá akce není tak úplně bez mráčku – Microsoft sice na všechny strany ujišťuje o tom, že služba poběží dál tak jako doposud, nicméně už nyní byl zaznamenán odchod určitého ne úplně malého počtu programátorů ke konkurenci. Dále se objevují obavy z toho, že důležité nástroje a internetové služby se slučují výhradně do rukou několika málo velkých, „vyvolených“ firem.