Obaly nejsou jen budoucí odpad


I v ještě poměrně nedávné době se ještě dalo směle tvrdit, že obaly jsou vlastně jen materiál, který se jednou jedinkrát použije a změní se v bezcenný odpad. Není to tak dávno, kdy tyto končily po jediném použití na skládkách a jenom zamořovaly naši planetu. Byly prostě primitivnější doby, kdy si nikdo nelámal hlavu nad tím, co s námi jednou bude, a tak se ve velkém chrlily jen nekvalitní duhy obalů, jejichž jediným úkolem bylo vydržet ono jediné použití.

A pokud tehdy existovaly i obaly, které měly větší výdrž a životnost? U těch byla pochopitelně recyklace možná. Ale nevěnovala se jí moc pozornost. Cena takových obalů se prostě rozpočítala do výrobních nákladů, a než by se někdo s takovými obaly čistil, vykupoval je, skladoval a znovu pouštěl do oběhu, to raději šup s nimi na smetiště. Můžeme si to přece dovolit.

plastové obaly

Ale dnes už je naštěstí jiná doba. A i když máme všude možně pořád ještě dost tupých hlav, v otázkách obalů jsme přece jenom zaznamenali významný posun vpřed. Tyto už se jenom tak nevyhazují, a je stále více lidí a firem vyžadujících něco, co se dá využívat dlouhodobě a kvalitně.

plasty a svět

A tak můžeme leckdy narazit třeba na miniload nebo jiné nabídky od výrobce vratných přepravních obalů Schoeller Allibert. A co obal od právě této firmy, to špičková kvalita. Tady se nepořizuje to, co je záhy na vyhození, od této firmy pochází jenom to, co hodně vydrží. A nejen to. Tady se shánějí i obaly, které maximálně usnadňují a zefektivňují práci ve skladech i v přepravě, tady se vyrábějí a prodávají obaly maximálně skladné a i jinak dokonalé. A práce s těmito je pak radost. A dokonce tu dnes zajištují už i řešení pro oběhový dodavatelský řetězec z plně recyklovatelných materiálů a s předpoklady pro integraci digitalizovaných technologií, protože lidstvo vyžaduje ekologičnost i vyšší provozní rychlost, přesnost logistiky a lepší úroveň automatizovaného skladování. A to už není jako kdysi igelitový sáček na pár rohlíků ze samoobsluhy.