Ztracené vzpomínky obnovené u myší

Tým výzkumníků obnovil ztracené vzpomínky v mozku myší.
 
Myši ve studii dostaly lék, který jim zabránil v konsolidaci strašné paměti. Ale když neurony, které se podílejí na kódování paměti, byly stimulovány pulzy světla, zvířata byla schopna získat zapomenutou vzpomínku.
 
V některých formách amnézie mohou být minulé vzpomínky vymazány, ale mohou být prostě nepřístupné pro stažení. Pokud se zjištění potvrdí u lidí, znalost by mohla být přínosem pro lidi, kteří trpí retrográdní amnézií, neschopností vzpomenout si na vzpomínky, které byly provedeny před amnézií, což je časté při traumatickém poranění mozku, Alzheimerově chorobě a dalších mozkových poruchách.
mrtvá myš 
Vědci již dlouho diskutovali o tom, zda retrográdní amnézie vyplývá z poškození neuronů, které uchovávají paměť, nebo z blokování přístupu k těmto vzpomínkám. Když vzniká paměť, populace neuronů je aktivována a podstupuje trvalé fyzické nebo chemické změny. Tato sbírka neuronů je známá jako buněčné buňky paměti a mohou být spouštěny specifickým zrakem nebo vůní.
 
V roce 2012 se ukázalo, že populace těchto engramových buněk existuje v mozkové oblasti nazývané hipokampus, o kterém je známo, že se podílí na konverzi informací z krátkodobé na dlouhodobou paměť. Nebylo však jasné, zda tyto skupiny neuronů procházejí chemickými změnami spojenými s konsolidací paměti.
 
V nové studii se určila skupinu buněk engramu v hipokampu myší s použitím technologie nazývané optogenetika. Technika zahrnuje injektování viru do neuronů, které způsobují produkci proteinu citlivého na světlo, který činí buňky aktivovanými v reakci na světlo.
 
Vědci umístili myši do komory, kde dostávaly mírný elektrický šok a zvířata se rychle naučila spojit šok s komorou. Když se myši vrátily do stejné komory o den později, zmrazily se strachem.
výzkum v laboratoři 
Po školení vědci dali některé myši chemickou látku nazvanou anisomycin, která zabraňuje konsolidaci paměti. Když byly myši opět umístěny do komory, už nezamrzly na místě, což naznačovalo, že vzpomínka na bolestivý šok nebyla konsolidována.
 
Nicméně, když vědci používali impulsy světla pro aktivaci neuronů, které zakódovaly elektrickou paměť, myši si pamatují svůj strach a zmrazí se znovu, když jsou v komoře.
 
Zjištění naznačují, že u myší, které dostávaly léčivo blokující paměť, nebyla paměť skutečně ztracena, ale přístup k paměti byl jednoduše zablokován, uvedli vědci.
 
Tato zjištění jsou pravděpodobně použitelná pro určité stavy lidské amnézie, jako je časná fáze některých pacientů s Alzheimerovou chorobou.