Veselá mysl – půl zdraví aneb terapie smíchem

Již v dávných dobách lidé věřili, že smích má uzdravující účinky, že pomáhá při hojení ran, ovlivňují příznivě trávení, odstraňuje bolest a únavu, ale naši předci také věděli, že smích zvyšuje sexuální potenci.

Čím je to způsobeno?
–        pokaždé, když se člověk zasměje, uvolňují se v těle endorfiny, což jsou tzv. hormony štěstí, navozují pocit štěstí a radosti
–        když se smějete, také si prohlubujete dech, tím začnou rychleji pracovat nejen plíce, ale také srdce a vznikají tak svalové vibrace, které masírují střeva
–        smích působí také proti bolestem hlavy, zubů a svalů
–        může změnit napětí, stres a bolest v příjemnější pocity, nebo ty nepříjemné alespoň zmírnit
–        často se smích spojuje s dlouhověkostí, a je to pravda, je to vlastně recept na prodloužené mládí, pokud zrovna nic veselého neprožíváte, zkuste si vzpomenout na nějakou veselou příhodu, a co nejvíce se prostě smějte, smějte a smějte.

Vědci také našli název pro terapii smíchem – je to gelototerapie.
Stoupenci této vědní disciplíny jsou přesvědčeni, že duševní rozpoložení má přímý vliv na fyzické zdraví člověka. Lékaři, kteří se touto vědou zabývají, zkusili pacientům trpícím depresemi naordinovat 15 minut smíchu denně a výsledky se brzy dostavily. U pacientů s depresemi se po dvou měsících terapie stav o hodně zlepšil a byli velmi dobře naladěni. U nás je odborníkem na tuto terapii MUDr. Karel Nešpor, o kterém je známo, že používá netradiční léčebné metody.

Takovou terapii si ovšem nemusíte nechat předepisovat, tu si můžete naordinovat sami, smích má velice pozitivní vliv na Váš organismus celkově, takže se pokud možno co nejvíc smějte.

Vždy, když vás přepadnou myšlenky plné smutku či starostí, začněte se sami pro sebe usmívat. Dáte tím mozku jasný signál, že se nemá zabývat negativními myšlenkami. V mozku se nachází obrovské množství neuronů. Úsměv resp. smích je jako mávnutím kouzelného proutku oživí.