Kdy budete potřebovat odhad ceny nemovitosti

Odhad ceny vaší nemovitosti budete potřebovat v životě v několika případech. Jedná se o službu placenou, ale pokud nastane jedná z níže uvedených situací, nevyhnete se jí.

Prodej či nákup nemovitosti

V tomto případě není pořízení takové odhadu povinné, ale může být pro vás více než výhodné. V případě odborného posudku získáte představu, jakou cenu natavit při prodeji vaší nemovitosti tak, abyste na prodeji neprodělali. V případě nákupu zase chráníte sebe, že nepřeplatíte nemovitost, o kterou máte zájem o nesmyslnou částku, a částka, kterou prodejce požaduje bude alespoň přibližně odpovídat skutečné hodnotě nemovitosti.

byty

Hypoteční úvěr

Kdy už se odhadu nevyhnete, je pokud žádáte o hypoteční úvěr. Banka tento posudek použije k uznání či zamítnutí požadované výše vaší hypotéky. Většinou k tomu používá své interní odhadce, kteří vám za poplatek posudek vypracují. Pokud takové nemá, dostanete seznam odhadců, s kterými mají uzavřenou smlouvu. Většinou si nelze vybrat vlastního odhadce pro tuto službu.

Dědické řízení

Pokud je předmětem dědického řízení nemovitost, počítejte s tím, že bude nutné udělat odhad její tržní ceny, a to z důvodu spravedlivého vyrovnání během dědického řízení všem jejich účastníkům.

Stavební spořitelny

Žádáte-li o vyšší úvěr ze stavebního spoření počítejte s tím, že stavební spořitelna po vás rovněž bude požadovat odhad ceny nemovitosti. Vybírejte si k odhadu nemovitosti skutečné odborníky, kteří odvedou svou práci stoprocentně. V dnešní době máte velkou výhodu, že si můžete předběžně zjistit odhad ceny bytu online. Tak získáte alespoň základní představu o tom, jak si váš byt stojí na trhu.

byty

Na konečném odhadu má vliv mnoho faktorů, proto je těžké stanovit jen tak, kolik má váš byt či dům hodnotu. Promítá se do něj lokalita, stáří, rekonstrukce, okolí nemovitosti a další i drobné detaily, které by vás zprvu třeba vůbec nenapadli. Odborný posudek vám ukáže skutečnou cenu vaší nemovitosti.