Jak bojovat na Facebooku a nezbláznit se

Často se můžete setkat s lidmi, se kterými nemusíte ve všem souhlasit. Jsou to lidé jiného pohledu na svět, zaměření, vzdělání, rozhledu, jiných zkušeností. Často se v reálném životě dostáváme do takového kolbiště, ze kterého, tedy alespoň si to myslíme, může vyjít jenom jeden vítěz. Toto černobílé vidění světa a konfliktu, tedy že vždycky musí být poražený a vítěz v argumentační bitvě, je možná i zdrojem toho, proč jsme všichni na sebe tak oškliví. Na internetu je tomu ostatně stejně. Můžeme se setkat s lidmi, kteří mluví pro naši pravdu, někteří mluví pro pravdu jiného. Často nám vadí, co píší ti ostatní. Často nám to není lhostejné a tak se pouštíme do slovní bitvy s neznámými lidmi. Tady je pár věcí, co si ale musíte uvědomit.
 přátelské setkání
1)      Je to internet. Pokud s někým bojujete úpěnlivě o pravdu, nikdy nevyjdete ani jako vítěz ani jako poražený. Protože danému člověku stačí sklouznout zpátky do své uzavřené bubliny a je to, je opět ujištěn o svém světonázoru, byť může stát na vratkých a falešných základech. Nikdy si z toho nic neodnese. Vy sice můžete strávit hodiny psaním argumentů a podporou, jediným komentářem vám to však pošlape: „To je můj názor“, ostatně stejně to funguje i v reálném životě, ale tady na internetu je to umocněno tím, že se jednoduše odhlásíte a „zmizíte“.
2)      Je to internet podruhé. Žádná diskuze, byť byla sebezajímavější, neměla nikdy smysl. Ať už komentáře nebo chat, je to všechno BEZESMYSLNÉ. Můžete se hádat dny, ale jaký to má efekt? Žádný. Pokud se hádáte v reálném životě, tak máte šanci na to, že to nějaký smysl mít bude. Ale na internetu se nikdy nestalo nic závratného.
3)      Ztrácíte čas. Zatímco v reálném životě se opravdu angažujete ve zdravé diskuzi, byť po sobě začnete vrhat talíře, tak v tom počítačovém jenom sedíte na místě a hnijete tam. Nic, co by stálo za to. Je to akorát zbytečná ztráta času.
 bublina diskuse
Proto se nebijte na počítači, bijte se v realitě. Když už nic, aspoň můžete zajít někde na pivo.