Husté vlasy jsou symbolem krásy a elegance
Zanedbávat péči o vlasovou pokrývku se nevyplácí už jen z hygienického hlediska. Většina z nás se sice o svůj porost na hlavě stará tak, jak nám velí reklamní slogany a kosmetické a čisticí přípravky, ovšem neměli bychom zapomínat i na jejich výživu, která přichází z pokožky. Kůže na lidském těle včetně hlavy je vyživována z potravy a základem celého procesu je její optimální složení. Na vlasech a kůži totiž okamžitě rozpoznáme, že něco není s naším tělem v pořádku.
V této souvislosti si můžete sami sobě položit otázku, proč je v dnešní populaci běžné řídnutí vlasového porostu a jejich ztráta především u mužské části populace. Může za to genofond, ale naše geny ovlivňujeme způsobem života. Přitom právě krásné pevné a husté kadeře jsou nesmírně přitažlivým prvkem, ovlivňují výběr partnera a rozhodně nic nezmůže argument, že vyholená hlava je přece moderní záležitost.
Co víme o vlasech
· Ztráta vlasové pokrývky je patrná obvykle na první pohled teprve tehdy, jde-li o více než padesát procent vlasů. Je to dáno hustotou, rozestup jednotlivých vláken je tak malý, že vzhledem k délce porostu je obtížné zaznamenat jejich řídnutí.
· Jejich životnost je přibližně v intervalu od tří do sedmi let. Jejich padání však nemusí signalizovat chorobný stav, v průměru jich u zdravého jedince vypadne za den až stovka.
· Odolnost lidského vlasu je obdivuhodná, dobře snáší prudké změny teplot, extrémní vedra i mrazy, časté fénování, mytí, kulmování a nevlídné zacházení. Z lidského těla je to jediná část, spolu s ochlupením, která snese i to, co ostatní tělesné části nezvládnou, a spolu s rohovinou nehtů je můžete uskladnit třeba v památníku na několik desítek let. Ustřihnete-li vlasový pramínek dětem, zůstane v nezměněné kvalitě až do dospělosti.
· Pramínek spletený z deseti kusů udrží předmět o váze jednoho kilogramu.
· Ženy je mají více tenké, jejich průměr je dokonce o 50 procent menší, než u mužů. Přitom blondýnky jich mají větší počet, než brunetky.