Proč raději svěřit výkopové práce někomu jinému

Češi jsou národem kutilů, platilo to již za socialismu a tato tradice se nese ve jménu kutilství i dnes. Z tohoto faktu těží mnohé hobby markety ve svých reklamách, zacílených právě na takovéto nadšence. A že jich není málo, se můžete přesvědčit na různých webových stránkách a oborově zaměřených diskusích.

krumpáč v trávě

Češi si troufnou i na odborné profese, i když nemají potřebný výuční list, ale jsou určité situace, kdy je výhodnější odložit nářadí a svěřit práci odborníkům. Mezi ně se zařazují i výkopové práce v Praze a nejen tam). Zdá se vám, že je to nadsazené? Pak posuďte sami:

malba krumpáče

Není to jen jeden otvor – chystáte-li se doma na zahradě vysadit jeden nebo dva stromky, mladé sazenice, řekněme meruněk, budete potřebovat vyhloubit kruhový otvor o průměru cca půl metru a přibližně o stejné hloubce. Bude-li zemina travnatá, dostatečně měkká, zvládnete to sami během několika hodin. Bude to sice namáhavé, ale na konci práce se pochválíte, jak jste to krásně zvládli. Jenže pokud potřebujete během krátké doby vyhloubit takových otvorů padesát, např. v případě, že stavíte betonový plot z prefabrikátů, může vás to fyzicky, jak se říká odrovnat.

Kameny, sutiny, skála – prozatím jsme uvažovali ideální podloží, tedy klasickou hlínu (zeminu). Co když se ale setkáte v podzemí s obrovskými balvany, s kusy cihel a tvárnic po stavební navážce, anebo narazíte na skálu z pískovce? Práce se pak může proměnit doslova v hororovou scénu.

Nejsme na tuto dřinu zvyklí – kdybyste požádali zdatného kulturistu, aby popadl pytel cementu a někam jej poponesl, může tuto činnost provádět několikrát za sebou a v zásadě to pro něho bude spíše obdoba tréninku. Pro jedince, který nesportuje, a tráví většinu času např. v kanceláři, by přenášení deseti pytlů cementu mohlo znamenat i vážnou zdravotní újmu. Nejsme zkrátka všichni kulturisté a nejsme zvyklí na tuto práci, takže nežli riskovat vážné poranění nebo nemoc, svěřme tuto dřinu raději někomu jinému.