Přírodní odpuzovače hmyzu

Bylinky
Proti hmyzu, zejména mouchám, pomáhají bylinky, které se doma běžně pěstují. Jedná se zejména o bazalku, mátu, pažitku nebo levanduli. Tyto bylinky stačí umístit v květináči na okno, které máte otevřené. Nejčastěji se dávají na okno do kuchyně či jídelny. Jednak je to z důvodu jejich využitelnosti při přípravě pokrmů, ale také proto, že právě na tato okna hmyz nejčastěji nalétává kvůli lákavým výparům z jídla.
 bazalka bylinky
Esenciální oleje
Esenciální oleje si můžete buď vyrobit sami doma. V tomto případě je nejlepší hřebíčkový nebo levandulový. Můžete je ale také koupit ve specializovaných obchodech, kde prodávají oleje bez chemických úprav. Tyto oleje pak pomáhají zejména proti lezoucímu hmyzu, jako jsou například mravenci. V tomto případě stačí olejem lehce potřít rám dveří nebo okna, u kterého se mravenci nejčastěji vyskytují. Takto použitý olej pomůže také proti létavému hmyzu, jako jsou komáři. Olejem můžete chránit své oblečení proti molům, stačí olej nakapat na kousek vaty a ten položit do skříně. Podobně poslouží i sušená levandule v textilním pytlíčku.
 levandulové květy
Repelenty
Doma si můžete vyrobit také repelenty. A to jak proti lezoucímu, tak létavému hmyzu. Proti komárům můžete využít již zmiňovaný hřebíček. Stačí vylouhovat asi 40 kusů hřebíčku v 200 ml Alpy. Louhování by mělo probíhat alespoň 24 hodin. Hřebíčky pak můžete v Alpě nechat a vzniklou směs buď na tělo mazat nebo nalít do rozprašovače.
hřebíček koření
V létě je velmi oblíbené houbaření, proto je nutné chránit se před klíšťaty. Proti klíšťatům je nejlepší octový nebo rozmarýnový repelent. Octový vyrobíte velmi jednoduše, kdy smícháte jablečný ocet s vodou v poměru jedna ku dvěma. Vzniklou směs je vhodné nalít do láhve s rozprašovačem. Příprava rozmarýnového repelentu je také velmi jednoduchá. Stačí přivést vodu k varu a nasypat do ní rozmarýn a nechat louhovat. Směs je opět vhodné nalít do lahvičky s rozprašovačem. Následně je pak nutné myslet na to, že všechny doma vytvořené repelenty by se měly skladovat v lednici.