Nástup do školky přináší stres nejen dítěti, ale i matce

Řada rodičů a především maminek na mateřské dovolené, se nemůže dočkat okamžiku, kdy své dítě přihlásí do mateřské školy, ve které najde nejen vyžití a zábavu, na kterou maminka doma už nestačila, ale i řád, pravidla a kamarády, kteří jsou pro psychický vývoj dítěte nesmírně podstatní.
Najdou se ale i maminky, které se přihlášce do mateřské školy vyhýbají obloukem a mají strach nejen ze začlenění jejich dítěte do kolektivu, ale především i z toho, jak to bez něho doma zvládnou.
děti před školkou

Je sobecké chtít mít dítě jen pro sebe?

Mnoho maminek má se svým dítětem zvláštní pouto, díky kterému je jejich vztah pevný a natolik emočně založený, že se nechtějí od svého potomka nechat odpoutat. Takové maminky nenechávají dítě na hlídání (a to ani rodinným příslušníkům) a prakticky bez něho nebyly nikdy nikde samy.
O to více je pro ně představa, že by najednou měly jejich pouto přerušit kontaktem s novými lidmi a prostředím natolik stresující, že to neumí ustát.
Není sobecké chtít být se svým dítětem jen osamotě a užívat si jeho růst do posledních možných chvilek, ale za egoistické se dá pokládat to, že svému dítěti brání v možnostech, které můžou příznivě ovlivnit průběh jeho dětství.
tunelové propojení

Školka je pro dítě z každého hlediska aktivum!

Malé dítě, které ještě nechodí do školky, nemá ponětí o tom, jestli by se mu v tomto zařízení líbilo, a jestli by mu chybělo.
Pokud však svému dítěti nedáte možnost, aby poznalo nepoznané, rozhodně ho připravíte o zásadní část jeho dětství.
Dítě nemůže být jen s maminkou, do určité míry potřebuje i volnost a zařízení, ve kterém se naučí mnohem více než to, co byste mu dala doma vy sama. Kvůli jeho potřebám se musíte odpoutat od vaší zaujatosti vůči jeho lásce k vám, která je bezpochyby bezmezná a dát mu šanci na to, aby si užilo stejné množství zábavy a zážitků, jaké mají jeho vrstevníci. Takové vzpomínky (hlavně ze školky), můžou být v jeho dospělosti skutečně nejvíce ceněné.
Co školka vašemu dítěti dá a proč byste neměly váhat nad její volbou?
1.     Dítě vidí ve školce hlavně mnoho vyžití a hraní, takže nástup do tak příjemného prostředí, které připomíná velké hračkářství a hřiště, ho láká za všech okolností.
2.     Nové děti, se kterými může trávit spoustu času, budování přátelství a vymýšlení rošťáren je přesně to, co v jeho útlém věku potřebuje.
3.     Učení, tvůrčí činnosti, výlety a kolektivní začlenění, je pro dítě nepostradatelné v jeho rozvoji a dospívání, včetně přípravy na školu.
4.      I změna jídelníčku díky novému způsobu vaření, pomáhá některým velkým „nejedlíkům“ přijít na chuť k jídlu a díky velké realizaci i největším „nespavcům“ naučit se k odpolednímu spánku. A v neposlední řadě dětem, které se nechtějí pořád rozmluvit, rozvoj a posun v jejich řeči k lepšímu.