Jídlo

Počáteční smysl civilizace, nebo jakéhokoli společenství. Je nás víc, seženeme víc jídla, přežijeme déle. Dříve i nyní se válčí kvůli jídlu. Jídlo je pro nás naprosto nezbytné a pokud ho nemáme musíme ho obstarat jakýmkoli možným způsobem.

rozsypaná zrnka kávy
My ho máme

Žijeme v blahobytu a dostatku. To nám dává nedozírné možnosti. Můžeme být vybíraví. Můžeme si dovolit říct ne, tohle jíst nebudu. Jenže kdo z nás to dělá? Odhlédněme od hlavních dietních směrů, které zažívají v našich končinách veliký boom a podívejme se na obyčejného průměrného člověka.

Nakupování jídla

–          Kupujeme to, co je levné
–          Kupujeme to, co je v akci
–          Kupujeme to, co je ve velkém balíku
–          Kupujeme to, za co jsou samolepky
Při koupi svetru dáváte větší pozor na to, co kupujete, a to ten svetr budete jenom nosit. Jídlo však projde celým naším organismem a část ho v něm zůstane, přesto nehledíme na to, co kupujeme a odkud to k nám přišlo. Narážíme totiž stále na finanční stránku věci.

mince Kč
Čas máme, peníze taky

I když budete kupovat šunty, neušetříte.
–          Kvalitní potraviny mají lepší chuť a v konečném důsledku nejsou zas o tolik dražší
–          Nakupování národních a regionálních potravin podpoří nakonec i nás
–          Polotovary nebývají výhodné po stránce finanční ani výživové
–          Čas, který věnujete vaření není ztracený
Vařit si sám má mnoho nezanedbatelných výhod. Začněme s relaxací, pokud si z toho uděláte takový svůj rituál, zavřete se třeba sami v kuchyni s příjemnou hudbou a trochu si zaexperimentujete s chutěmi, může vám to pomoci uvolnit se od napětí. Vědět co máte v jídle je určitě dobrý začátek. Vařením ušetříte peníze.

příprava pokrmu
Co třeba kupovat

Je dobré mít doma zásobu zeleniny, protože ta se dá připravovat na mnohem víc způsobů než jen dusit, nebo rozmočit v polévce. Dobrá bílá rýže je ideální příloha téměř k čemukoli. Koření by mělo být bez soli a ideálně ze specializovaného obchůdku, kde si vyberete koření na míru. Dnes vznikají bezobalové obchody, takže nemusíte nutně všechno nakupovat v plastu. Česká firma sunfood nabízí pestrou škálu surovin pro vaření, stejně jako mnohé jiné.
Nakupování je o objevování a vaření o experimentování, nezdá se vám to trochu podobné?