Jak nenaletět na triky obchodníků při nakupování


Řekněme si to upřímně – kdo z nás nikdy nenakupoval ve slevách? Akční nabídky, slevy až 80 %, 2+1 zdarma… Koho by to nelákalo? Ano, nás všechny. Pokud v obchodě vidíme svítivě žlutou cedulku s vykřičníkem a nápisem SLEVA nebo VÝPRODEJ, okamžitě to upoutá naši pozornost a jdeme se na daný produkt podívat.
oddělení ovoce.jpg
Následují pak dvě varianty. Buď nám ta cena přijde naprosto fantastická a výrobek ihned kupujeme, i když ho třeba zrovna nepotřebujeme. Ale co když náhodou… Za takovou cenu – to si přeci musíme koupit! To jinde nenajdeme. Anebo následuje varianta, kdy se zamýšlíme nad danou cenou, zda výrobek koupit je výhodné či nikoliv. A to je ten okamžik, kdy je třeba srovnat cenu výrobku s cenou v jiných obchodech. Ověřit to lze nejlépe pomocí internetu nebo přímo návštěvou. Další věcí, co bychom měli udělat, je podívat se na cenu původní. Pokud je nepřiměřeně vysoká – pak tu něco nehraje. Ano, to je další trik prodejců, kdy nadhodnotí cenu výrobku, následně jej zdraží třeba i o polovinu a poté na něj dá 50% slevu. Takže ve výsledku vás výrobek v této „slevě“ stojí stejně jako bez slevy. Jenže sleva na nakupující působí jak magnet, a proto se často na tento trik nachytají. Dejte si na to pozor a nenechte se ošidit!
finanční zisky.jpg
Rady jak efektivně a ekonomicky nakupovat
·         Potraviny nikdy nenakupujte s hladovým žaludkem. Pak toho koupíte mnohem víc, než jste původně chtěli.
·         Doma si postupně pište seznam produktů, které chcete pořídit a při nakupování se tohoto seznamu držte.
·         Pokud jde o nakupování potravin, dopředu si vymyslete, jaká jídla budete vařit a kupujte ingredience přesně pro váš recept. Spousta rodin nakupuje ve slevách a nakupují to, co jim přijde pod nos, ale ve výsledku z těchto potravin nedovedou uvařit jediné jídlo.
·         Řiďte se vlastní hlavou a nenechte se ošálit slevami, které za to nestojí.
·         Naopak vyhledávejte smysluplné slevy, kdy klasickou cenu výrobku zhruba znáte a dokážete si tak spočítat, že je zde nákup opravdu výhodný.
·         A konečně: Nakupujte jen to, co skutečně potřebujete!