Jak zredukovat svůj odpad?

Odpady jsou v posledních letech velmi kontroverzní téma, které rozhodně nenechá nikoho chladným. Měli bychom si uvědomit, že se jedná o problém, který je potřeba řešit. Právě proto se po celém světe rozmáhá trend, který pomalu směřuje k nulové produkci odpadu. Jakkoliv se to na první pohled zdá jako ambiciózní představa, není to až tak složité, jak se na první pohled může zdát. Pojďme se ale společně podívat na trochu jinou cestu, díky které můžete pomalými krůčky snižovat vlastní spotřebu odpadů, které nejdou ekologicky rozložit.
 police s dózami
Kterým odpadům je potřeba se skutečně vyhnout?
Zero waste je sice trochu vysoký cíl, ale alespoň přiblížit se k němu můžeme všichni. Berte to spíš jako jakýsi pomyslný ideál, kterému byste se měli snažit co nejvíce přiblížit. Někteří tvrdí, že je to utopie, protože i věci, které nakoupíme bez obalu, se musely do bezobalového obchodu nějak dostat. To určitě napadne každého z nás. Spousta obalů tak vznikne ještě před tím, než si produkt koupíme a následně odneseme domů, ať už při samotné výrobě nebo přepravě. Jedná se o odpady, které vlastním snažením nikdy nebudeme moci zredukovat.
 

Pár tipů, díky kterým pomůže životnímu prostředí:

 
1.       Plánujte dopředu
Pokud chcete alespoň omezit svůj odpad, plánujte. Když si tedy naplánujte nákup například týden dopředu, kdy budete přesně vědět, co jste schopni sníst, nebudete muset ke konci týdne polovinu věcí z ledničky vyhodit. Nenechte se strhnout slevami a cílenými slogany, které mají zákazníka za každou cenu donutit k nákupu. Poděkuje vám nejenom životní prostředí, ale i vaše peněženka.
 platba v hotovosti
2.       Zapomeňte na vodu v PET lahvích
Odpad hodně zredukujete, pokud se vyhnete produktům, které jsou jenom na jedno použití. Řeč je hlavně o balené vodě v PET lahvích, která není zdravější než ta z kohoutku, ale navíc za sebou ještě zanechává tuny zbytečného odpadu.